Aktualności

          • Królewskie miasto zdobyte! Wycieczka do Sandomierza

          • We wtorek, 23 czerwca, uczniowie klas 1–8 wraz z wychowawcami wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Sandomierza. Wyjazd został zorganizowany i sfinansowany w ramach projektu „Rozwój Edukacji”. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń, żywej historii i świetnej zabawy! 

            Sandomierz przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, która idealnie współgrała z doskonałymi humorami wszystkich uczestników. Program wyjazdu był niezwykle intensywny i pozwolił nam poznać najpiękniejsze zakątki tego historycznego miasta. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zejścia w głąb ziemi. Spacer Podziemną Trasą Turystyczną przeniósł nas w czasy średniowiecznego handlu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik o dawnych kupcach oraz legendarnej bohaterce – Halinie Krępiance. Następnie odwiedziliśmy Zbrojownię Rycerską. To miejsce dosłownie tętniło życiem! Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, aby:

            • Przymierzyć autentyczne elementy zbroi rycerskich,
            • Wziąć do ręki dawne miecze i kusze,
            • Zobaczyć z bliska stroje z epoki i zasiąść na tronie.

            Kolejnym punktem programu był spacer po malowniczym sandomierskim Rynku. Wokół zabytkowego Ratusza uczniowie szukali idealnych pamiątek dla siebie i swoich bliskich. Wycieczka nie mogłaby się udać bez skosztowania lokalnych specjałów! Chwile relaksu osłodziły nam pyszne, rzemieślnicze lody oraz tradycyjne, sandomierskie krówki, które błyskawicznie znikały w mgnieniu oka. Po wspólnym, pożywnym obiedzie udaliśmy się na nadwiślański bulwar. Zwieńczeniem tego pełnego emocji dnia był relaksujący rejs statkiem po Wiśle. Panorama Sandomierza podziwiana z perspektywy rzeki zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Wyjazd do Sandomierza okazał się doskonałą okazją do integracji uczniów od klas najmłodszych do najstarszych. Bogatsi o nową wiedzę i piękne wspomnienia, bezpiecznie wróciliśmy do domów.

          • Tu kończy się nasz wspólna opowieść...- pożegnanie klasy 8

          • 19 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmej. To wyjątkowy dzień, który formalnie zamknął ważny rozdział w życiu naszych absolwentów.

            Uroczystość otworzył tradycyjny, staropolski polonez. Dostojny krok ósmoklasistów, ich skupienie oraz eleganckie stroje wywołały ogromne wzruszenie wśród zebranych rodziców, nauczycieli i gości. Przepiękny taniec, przygotowany pod okiem nauczycielki wychowania fizycznego, Pani Barbary Chabinki, zachwycił zebranych precyzją układu i został nagrodzony gromkimi brawami. Był to przepiękny i symboliczny wstęp do pożegnania ze szkołą. W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele oraz zaproszeni goście: – Pani Beata Buła, Wójt Gminy, – Pani Agata Wróbel, Sekretarz Gminy, – Pan Sebastian Wojas, Przewodniczący Rady Gminy, – Pani Małgorzata Szpyt, Inspektor ds. oświaty, Pani Małgorzat Pieron , Dyrektor GOPS , Pani Agata Janiga, Główna Księgowa Szkół Podstawowych, ks. Proboszcz Adam Kornalski, a także Rodzice, którzy wspierali swoje pociechy na każdym etapie edukacji.

            Był to czas pełen wzruszeń, wspomnień oraz refleksji dotyczących przeszłosci i przyszłosci. Pani Dyrektor Agata Lalewicz w swoim przemówieniu pogratulowała uczniom wysokich wyników, dziękując im za godne reprezentowanie szkoły, a rodzicom za wieloletnią współpracę i wsparcie. Następnie Pani Wójt pogratulowała ósmoklasistom sukcesów oraz wręczyła uczniom symboliczne upominki. 

            Po części oficjalnej ósmoklasiści zaprezentowali wyjątkowy program artystyczny. Część pożegnalną i pełną wzruszeń akademię uczniowie przygotowali wspólnie ze swoją wychowawczynią i nauczycielką języka polskiego, Panią Edytą Kot. Młodzież w piękny sposób podziękowała dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za cierpliwość, serce i trud włożony w ich edukację. Wydarzenie urozmaicili także młodsi koledzy. Klasa siódma wraz z wychowawczynią, Panią Joanną Dąbrowską, przygotowała krótki, humorystyczny występ pożegnalny, który wywołał uśmiech na twarzach zebranych. Dodatkowo uczniowie klasy siódmej: Klaudia Zając, Michał KowalskiBłażej Błaszczyk i Piotr Stefanek – pod kierunkiem nauczycielki informatyki, Pani Renaty Porębskiej, stworzyli wyjątkową prezentację multimedialną, przypominającą ósmoklasistom chwile spędzone w szkole podstawowej. Wspaniała dekoracja, piękne piosenki oraz symboliczne kwiaty wręczone pedagogom podkreśliły wyjątkowy charakter tego święta.

             

            Kochani Ósmoklasiści!

            W murach naszej placówki zostawiliście nie tylko cząstkę siebie, ale też masę pięknych wspomnień.        

            Ruszajcie śmiało w świat i nigdy nie zapominajcie o miejscu, z którego wyruszyliście.

            Drzwi naszej szkoły będą dla Was zawsze otwarte.                                                                                              Powodzenia!

          • Zdrowo, smacznie i kolorowo!- kulinarne warsztaty edukacyjne

          • W dniu 12 czerwca w naszej szkole zapachniało świeżymi owocami i warzywami! Wszystko za sprawą wyjątkowych warsztatów kulinarnych zorganizowanych przez KOWR, w których wzięli udział uczniowie klas 1-5. Był to czas pełen witamin, kulinarnego eksperymentowania oraz cennej wiedzy o tym, jak dbać o zdrowie każdego dnia. Warsztaty rozpoczęły się od niezwykle ciekawej prezentacji, którą poprowadziła pani dietetyk. Nasz gość w przystępny i pełen humoru sposób wytłumaczył dzieciom, dlaczego warto unikać słodyczy i przetworzonej żywności. 

            Po dawce teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci zamieniły się w prawdziwych szefów kuchni! Na dobry początek kulinarnych zmagań każdy uczestnik otrzymał własny, profesjonalny fartuszek kuchenny. W takich strojach mali kucharze natychmiast poczuli się jak w prawdziwej restauracji!

            Podzieleni na zespoły uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przygotować pyszną, pełną witamin surówkę. Królową dnia okazała się niezawodna, chrupiąca marchewka oraz soczyste jabłko. Wyposażeni w bezpieczne narzędzia i ogromny zapał, najmłodsi tarli, mieszali i doprawiali swoje autorskie sałatki. Wspólna praca w grupach przyniosła mnóstwo radości, a efekt końcowy zachwycił nawet największych niejadków! Pamiątkowe fartuszki dzieci mogły zabrać ze sobą do domów, by dalej rozwijać swoje kulinarne pasje z rodzicami.

          • Ósmoklasiści przed ważnym wyborem

          • Przed uczniami klasy ósmej jeden z najważniejszych wyborów w dotychczasowej edukacji – decyzja o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Aby ułatwić im to zadanie i pomóc w podjęciu świadomej decyzji, nasi najstarsi uczniowie wzięli udział w Dniach Otwartych zorganizowanych przez lokalne szkoły średnie.

            Dnia 8 czerwca młodzież odwiedziła Liceum Ogólnokształcące i. Marii Curie- Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej, zaś 9 czerwca Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach                                                             

            Na miejscu uczniowie zostali ciepło powitani przez starszych kolegów oraz kadrę pedagogiczną. Podczas wizyty nasza młodzież miała okazję:

            • Poznać ofertę edukacyjną i profile klas planowane na nowy rok szkolny,
            • Zobaczyć nowocześnie wyposażone pracownie przedmiotowe,
            • Porozmawiać z licealistami o atmosferze panującej w szkole oraz zajęciach pozalekcyjnych.

            Ósmoklasiści poczuli prawdziwy klimat szkoły średniej i przekonali się, jak wyglądają codzienne obowiązki licealisty.

            Z kolei wizyta w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach wzbudziła ogromne zainteresowanie ze względu na bogatą ofertę kierunków technicznych i branżowych. Ósmoklasiści mogli z bliska przyjrzeć się praktycznej stronie nauki. W programie znalazły się m.in.:

            • Prezentacje specjalistycznego sprzętu oraz bazy dydaktycznej szkoły,
            • Pokazy umiejętności zawodowych starszych uczniów,
            • Rozmowy na temat perspektyw pracy i praktyk zawodowych po ukończeniu technikum lub szkoły branżowej.

            Dzięki temu nasi uczniwoie przekonali się, że nauka zawodu może być połączona z rozwijaniem pasji i nowoczesnymi technologiami.

            Oba wyjazdy były niezwykle pomocne. Bezpośredni kontakt ze szkołami ponadpodstawowymi, możliwość zadania pytań nauczycielom oraz rówieśnikom na pewno pomogą naszym ósmoklasistom w podjęciu tej trudnej, życiowej decyzji.

            Serdecznie dziekujemy dyrekcjom obu szkół średnich za zaproszenie na Dni Otwarte w w/w placówkach.

          • Aktywnie na języku polskim

          • W ostatnich tygodniach uczniowie klasy 6 realizowali wyjątkowy projekt edukacyjny poświęcony powieści Lucy Maud Montgomery pt.„Ania z Zielonego Wzgórza”. Młodzież podjęła wyzwanie stworzenia własnych, interaktywnych teczek tematycznych, czyli tzw. lapbooków.

            Praca nad projektem została podzielona na kilka etapów, które wymagały od uczniów nie tylko doskonałej znajomości treści książki, ale też umiejętności planowania i współpracy:

            1. Selekcja informacji: Uczniowie musieli wybrać najważniejsze wątki, opisać transformację emocjonalną Ani Shirley oraz przeanalizować relacje między mieszkańcami Avonlea.
            2. Projektowanie przestrzenne: Każdy element lapbooka musiał mieć swoje logiczne miejsce. Na teczkach pojawiły się trójwymiarowe elementy, kieszonki z zagadkami, quizami, informacjami dot. głownej bohaterki oraz mapa Avonlea.
            3. Estetyka i poprawność: Poza kreatywnością, kluczowe było dbanie o poprawność językową, ortograficzną oraz estetyczne wykończenie całej pracy.

            Metoda projektu z wykorzystaniem lapbooków przyniosła mnóstwo korzyści. Uczniowie klasy 6:

            • rozwinęli umiejętność czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków,
            • ćwiczyli logiczne myślenie oraz organizację pracy w czasie,
            • wykazali się ogromną pomysłowością i talentem artystycznym,
            • przekonali się, że praca z lekturą szkolną może być pasjonującą przygodą.

            Zwieńczeniem projektu była lekcja jezyka polskiego w formie „Targów Lapbooków”, podczas któriej uczniowie prezentowali swoje dzieła i wzajemnie wymieniali się quizami oraz zagadkami ukrytymi w teczkach. Efekty ich pracy można obejrzeć w fotogalerii.

            Serdecznie gratulujemy wspaniałych pomysłów i wytrwałości w ich realizacji!

          • Spektakl teatralny dla klas 1-3

          • W dniu 8 czerwca uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w spektaklu w Kazimierskim Domu Kultury pt. "Dziewczynka z zapałkami" na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Ten  wzruszający spektakl o nadziei, miłości i sile ludzkiego ducha w obliczu samotności i trudności życia, został przygotowany przez artystów Wrocławskiego Teatru In-Art.  

            Przedstawienie okazało się poruszającą opowieścią o losach dziewczynki, która w zimową noc poszukuje ciepła i zrozumienia. Przepiękna zimowa scenografia spektaklu przeniosła widzów do mroźnych ulic dziewiętnastowiecznego miasta. Kostiumy aktorskie, muzyka oraz subtelna gra światła, zbudowały melancholijny klimat, w którym magia mieszała się z realnością.

            Spektakl wzruszył naszych uczniów i przypomniał im o tym, jak istotne są międzyludzkie więzi, empatia oraz umiejętność patrzenia na rzeczywistość z perspektywy serca.

          • Szkolne Święto Rodziny

          • W dniu 3 czerwca w nazsej szkole odbył się festyn szkolny z okazji Święta Rodziny. To już tradycja naszej szkoły, że co roku Rada Rodziców na czele z Panią Pauliną Mędrala- Przewodniczącą Rady Rodziców pod kierunkiem naszej Pani Dyrektor, Agaty Lalewicz, oraz wspólnie z nauczycielami i uczniami włącza się w ten niezwykły projekt. W tym roku jak i w poprzednich latach świętowaliśmy: Dzień Matki, Dzień Dziecka, a także nadchodzący Dzień Ojca. Uczniowie klas 0-6 wspólnie ze swoimi wychowawcami przygotowali wzruszające występy artystyczne dla swoich mam i tatusiów. Następnie dzieci i młodzież mogły skorzystać z licznych atrakcji: piana party, dmuchańce, malowanie twarzy, studio tatuaży, itp. Były też przekąski: hot- dogi, wata cukrowa, popcorn, kiełbaski z grilla, smaczne ciasta domowej roboty oraz napoje. Wszystko przygotowywane i obsługiwane przez rodziców naszych uczniów. Festyn uświetniła swoją obecnością Pani Wójt, Beata Buła. Przygotowała dla dzieci niespodziankę w formie lodów. Atrakcji było wiele! Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom święta. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny rodzinny festyn szkolny. 

            Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców oraz wszystkich Państwa, którzy tak aktywnie włączacie się co roku w to rodzinne przedsięwzięcie. Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu możemy więcej.

            Dziękujemy :)

          • Jubileusz 700- lecia parafii w Stradowie

          • W dniu 31 maja odbyła się przepiękna uroczystość - jubileusz 700- lecia parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Stradowie. Uczniowie z naszej szkoły stali się artystyczną częścią tego niezwykłego wydarzenia. Specjalnie na tę uroczystość nauczyciele: Pani Dorota Różycka, Pani Agnieszka Szczepańska oraz Pan Paweł Paczkowski przygotowali występ młodych artystów z klas 1-6. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym religijno- historycznym wydarzeniu. 

          • Konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły

          • W dniu 28 czerwca odbył się konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły. Stanowisko Dyrektora Szkoły ponownie objęła Pani Agata Lalewicz

             

            Szanowna Pani Dyrektor,

             Pragniemy złożyć Pani najserdeczniejsze gratulacje w związku z ponownym objęciem stanowiska Dyrektora Szkoły. Powierzenie tej zaszczytnej funkcji to wyraz uznania dla Pani dotychczasowych osiągnięć, profesjonalizmu oraz ogromnego zaangażowania w proces edukacji i wychowania młodego pokolenia. Życzymy Pani niesłabnącej energii, wytrwałości w realizacji ambitnych planów oraz satysfakcji z podejmowanych decyzji. Niech zarządzanie placówką przynosi liczne sukcesy pedagogiczne i organizacyjne, a codzienna praca upływa w atmosferze wzajemnego szacunku i dobrej współpracy z gronem pedagogicznym, uczniami oraz rodzicami.

            Z wyrazami szacunku,

            Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Rodzice 

          • Finał konkursu "Młodzież zapobiega pożarom"

          • W dniu 22 maja odbyły się w Jędrzejowie eliminacje wojewódzkie turnieju wiedzy pożarniczej: "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentował uczeń Szymon Mędrala (kl. 8). Rywalizacja była zaciekła. Szymon zajął III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

          • Finał ogólnopolskiego konkursu historycznego

          • W dniu 29 maja odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego: "Ślady ziemiaństwa w krajobrazie, kulturze, społeczeństwie". Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 7, Roksana Krzak. Wspólnie z nauczycielem historii Panem Krzysztofem Nurkowskim gościli w Nowym Dworze w Goszycach. 

            Nowy Dwór w Goszycach to zabytkowy, murowany dworek z końca XIX wieku, położony w województwie małopolskim (około 20 km na północny wschód od Krakowa). Obecnie funkcjonuje jako klimatyczne gospodarstwo agroturystyczne i pensjonat prowadzony przez potomków dawnych właścicieli. Dwór został wybudowany w 1890 roku, najprawdopodobniej według projektu znanego architekta Teodora Talowskiego. Charakteryzuje się asymetryczną bryłą, którą otacza rozległy park krajobrazowy ze starodrzewem i stawami. Majątek należał m.in. do Zofii Zawiszanki (pisarki i kurierki Legionów). W dworze bywał Józef Piłsudski, a podczas II wojny światowej schronienie znaleźli tu m.in. Czesław Miłosz oraz Kazimierz Wyka. W Goszycach, tuż obok opisywanego murowanego „Nowego Dworu”, znajduje się również tzw. Stary Dwór. Jest to najstarszy zachowany drewniany dwór modrzewiowy w Polsce, datowany na drugą połowę XVII wieku.

          • Wycieczka do Pacanowa

          • W dniu 27 maja klasy 1-5 uczestniczyły w wycieczce do Pacanowa w ramach projektu "Rozwój edukacji". Misją Akademii Bajki jest nauka poprzez kreatywną zabawę, odwoływanie się do istoty bajek oraz rozwijanie wyobraźni i ciekawości świata.

            Ze względu na trwający od stycznia 2026 remont obiektu Europejskiego Centrum Bajki nasi uczniowie mogli skorzystać wyłącznie z zewnętrznego Parku „Akademia Bajki” podzielonego tematycznie na cztery przenikające się edukacyjne ogrody, porządkujące świat literatury dziecięcej pod kątem gatunków literackich: Ogrodu Komiksu, Ogrodu Bajek i Baśni, Ogrodu Legend oraz Ogrodu Powieści. Na terenie każdego z nich zlokalizowane są stacje multimedialne nawiązujące do wybranych bajek, komiksów, powieści oraz legend zatopionych w morzu, legend świętokrzyskich, czyli legend od Bałtyku do Tatr. Uczestnicy wycieczki mogli odpocząć i ochłodzić się przy fontannach na zielonym skwerku.

             

          • Spotkanie z pisarzem Kamilem Sobikiem

          • W dniu 27 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 6-8 z pisarzem Kamilem Sobikiem, zainicjowane przez Panią Joannę Kądzielę-Kot, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnocinie w ramach Tygodnia Bibliotek.

            Kamil Sobik jest pisarzem, który zadebiutował na rynku powieścią sensacyjną "Gary i Litin: Maroszek". Prowadzi blog pisarski segeworld.pl gdzie udostępnia krótkie opowiadania fantasy, sensacyjne, a nawet historyczne.Pisze powieści fantasy, thrillery oraz powieści historyczne. Na co dzień jest entuzjastą gier komputerowych.

            Pan Kamil przekazał uczniom swoje spostrzeżenia dotyczące gier komputerowych oraz zachęcił obecnych do czytania książek.

          • Wycieczka do Nowej Słupi

          • W czwartek 21 maja odbyła się wycieczka do Nowej Słupi w ramach projektu:"Rozwój edukacji" programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Wzięli w niej udział uczniowie klas 1-8.

            Uczniowie zwiedzili Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. To nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Obok znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza - Centrum Kulturowo-Archeologiczne. 

          • Rajd rowerowy do Kazimierzy Wielkiej

          • W dniu 20 maja odbył się rajd rowerowy do Kazimierzy Wielkie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 4-8. Pomysłodawcą i koordynatorem rajdu był nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Paweł Paczkowski, zaś opiekunami: Pani Agata Lalewicz- dyrektor szkoły, Pani Joanna Dąbrowska - pedagog i wychowawca klasy 7 oraz Pan Krzystof Nurkowski- nauczyciel historii. Uczniowie w ramach wycieczki zwiedzili Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Po trudach podróży odpoczywali nad kazimierskim zalewem podziwiając piękno lokalnej przyrody i rozkoszując się posiłkiem na łonie natury. 

          • Konkurs historyczny

          • W kwietniu chętni uczniowie z klasy  szóstej i siódmej wzięli udział w konkursie historycznym: ,,Ślady ziemiaństwa w krajobrazie, kulturze i społeczeństwie". Klasę szóstą reprezentowała uczennica Julia Bijak, zaś   klasę siódmą reprezentowali uczniowie: Roksana Krzak, Natalia Chwalik, Michał Kowalski. Pan Krzysztof Nurkowski- nauczyciel historii był opiekunem naszych uczniów.

            Uczennica Roksana Krzak (kl. 7) zajęła II miejsce.

            Gratulujemy sukcesu!

          • Egzaminy ósmoklasisty 2026

          • Od poniedziałku 11 maja uczniów klasy ósmej czeka trzydniowy maraton egzaminacyjny: 11 maja (język polski), 12 maja (matematyka), 13 maja (język angielski). Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów i życzymy im świetnych wyników. 

          • Turniej Piłki Ręcznej w ZDZ Skalbmierz

          • W dniu 29 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Nasi uczniowie zajęli II miejsce. Gratulujemy!

          • Występ Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki z Pałecznicy

          • W dniu 28 kwietnia naszą szkołę odwiedzili młodzi muzycy wraz z Panem Czesławem Dołęgą- Dyrektorem i nauczycielami  ze Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Pałecznicy. Zaprezentowali cykl utworów muzycznych. W grupie artystów pojawili się także nasi uczniowie: Lena Koziara (kl. 5), Franciszek Jaros (kl. 5), Maciej Cichy (kl. 7). Występ uczniów został miło przyjęty przez całą naszą społeczność. Dziękujemy za uatrakcyjnienie lekcji. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnocinie
      • 1.zsp.czarnocin@czarnocin.com.pl 2.spczarnocin@op.pl
      • (41) 35-12-001
      • Czarnocin 1
        28-506 Czarnocin
        Poland
      • (41) 35 -12 -124
    • Logowanie