• Krótki rys historyczny

Szkoły Podstawowej w Czarnocinie

W żródłach historycznych parafii Czarnocin  w 1527 roku pojawia się wzmianka o nauczycielu zwanym klechą. W 1699 r funkcję miejscowego nauczyciela pełnił kantor posiadający we wsi własny dom.W 1768 r szkoły w Czarnocinie nie było. Od roku 1775 czyli od czasów powołania do życia przez KEN Towarzystwa Ksiąg Elementarnych sytuacja szkół zmieniła się na korzyść. Przez cały wiek XIX w Czarnocinie istniała szkoła 2-klasowa . Nauka odbywała się w języku rosyjskim.

Sytuacja ta zmieniła się dopiero w czasie okupacji austriackiej. W 1916 roku do szkoły do Czarnocina uczęszczały dzieci z Czarnocina, Koryta, Opatkowiczek i Swoszowic w liczbie 121. W roku szkolnym 1915/1916 szkoła w Czarnocinie była szkołą czteroklasową. Dopiero w roku szkolnym 1922/23 szkoła stała się pięcioklasowa. Od roku szkolnego 1928/29 do roku 1937/38 szkoła była sześcioklasowa. W rokuszkolnym 1938/39 istniała szkoła siedmioklasowa.

W okresie okupacji hitlerowskiej zwolniono kierownika szkoły w Czarnocinie którym był Mikołaj Grzęda. Na jego miejsce powołany został Wanat Józef , dodatkowo będący tłumaczem w tutejszym Urzedzie Gminy. W latach 1939-1945 rozwijało się szkolnictwo tejne, organizowane na bazie powstałej w !939 roku Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. W gminie Czarnocin tajnym nauczycielem był Jan Grzęda.

W roku szkolnym 1945/46 Szkoła Podstawowa w Czarnocinie była zbiorczą szkołą i liczyła 315 uczniów. w szkole uczyło siedmiu nauczycieli wraz z kierownikiem szkoły Janem Grzywną oraz księdzem. W latach 1949/50 pełna nazwa szkoły brzmiała Publiczna Szkoła Powszechna III stopnia, ale w roku szkolnym 1950/51 zmieniła nazwę na Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i została zaliczona do III stopnia. Ogółem uczniów było 292. Szkoła nadal była siedmioklasowa. W roku szkolnym 1959/1960 liczba klas nie zmieniła się, a kierownikiem szkoły był nadal Jan Grzywna.         W roku szkolnym 1966/67 wprowadzono do szkół ósmą klasę. W lipcu 1968 roku zmarł kierownik szkoły Jan Grzywna. We wrześniu 1968 roku funkcję kierownika szkoły w Czarnocinie objął Wiesław Sambór. Razem z dyrektorem pracowało 10 nauczycieli.W roku szkolnym 1984/85 szkoła w Czarnocinie nie była już Zbiorczą Szkołą Gminną. Jej pełna nazwa brzmiała SZkoła Podstawowa w Czarnocinie. Wiesław Sambór który pełnił funkcję Gminnego Dyrektora Szkół odszedł na emeryturę. Dyrektorem szkoły został Włodzimierz Wróbel. Przyjęto nowych nauczycieli, liczba uczniów raz malała by w następnym roku szkolnym wzrastać. w roku 1990 rozpoczęły się w szkole lekcje religii które prowadził ks. proboszcz Stefan Chamerski.Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej odbytym w dniu 06.06.1991 w wyniku tajnego głosowania na stanowisko dyrektora szkoły w Czarnocinie został wybrany Jan Fortuna. Dotychczasowy dyrektor Włodzimierz Wróbel odszedł na emeryturę.

Od 1 stycznia 1996 r wszystkie szkoły podstawowe stały się szkołami samorzadowymi. Szkoła w Czarnocinie również została przejęta przez Samorząd Gminy Czarnocin. Od tego roku szkoła rozpoczęła wieloletnią współpracę ze szkołami zagranicznymi w ramach programu Sokrates Comenius. Współpraca ta trwała  z małymi przerwami do końca roku szkolnego 2012/13.

31 sierpnia 2013 roku dyrektor Ja Fortuna odszedł na emeryturę po 22 latach sprawowania tej funkcji. Nowym dyrektorem została Pani Agata Lalewicz.

W roku szkolnym 2013/2014 powielu latach starań szkoła powiększyła się o nową salę gmnastyczną. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 września 2013 roku.

20 marca 2014 r Rada Gminy Czarnocin podjęła decyzję o nadaniu szkole imienia Batalionów Chłopskich. Uroczystość nadania imienia odbyła się 19 września 2014 r.

Od 1 września 2016 r szkoła i przedszkole zostały połączone i powstał Zespół Szkolno - Przedszkolny w Czarnocinie.