• Rajd rowerowy Czarnocin- Sokolina

          • Po raz drugi uczniowie naszej szkoły (kl. V i kl. VI) wzięli udział w rajdzie rowerowym do Sokoliny. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali Pani Edyta Kot (wych. kl. V) oraz Pan Paweł Paczkowski (wych. kl. VI). Na miejscu na wszystkich rowerzystów czekała niespodzianka w formie ogniska z kiełbaskami. Ponadto zorganizowano szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pogoda, kondycja i humor dopisały wszystkim uczestnikom. Nasi uczniowie wrócili trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. 

          • POWODZENIA ÓSMOKLASIŚCI!

          • 23 maja uczniowie klasy 8 rozpoczęli egzamin, który potrwa 3 dni. Naszym UCZNIOM życzymy POWODZENIA podczas tego pierwszego egzaminu. Pamiętajcie, że możecie wiele. Cała społeczność szkolna trzyma za Was kciuki :)

            „Uwierz w siebie i we wszystko, czym jesteś. Wiedz, że jest w tobie coś, co jest większe niż jakakolwiek przeszkoda.”                 /Christian D. Larson/

          • Projekt "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

          • Dzieci z naszego przedszkola brały udział w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Celem programu było: propagowanie zdrowego stylu żywienia, zrozumienie przez dzieci czym jest rolnictwo  i produkty ekologiczne, zwiększenie wiedzy i świadomości dzieci o nawykach higieniczno – zdrowotnych,  rozszerzenie świadomości nawyków zdrowego żywienia oraz budowanie odpowiednich nawyków nie tylko wśród dzieci ale również u dorosłych. Główne założenia programu były oparte na uświadamianiu  dzieciom czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne oraz właściwy ich wybór. Zajęcia były realizowane za pomocą różnorodnych metod. W czasie zajęć wykorzystano film pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” oraz plansze, obrazki, naturalne okazy warzyw i owoców, produkty ekologiczne. Podczas zajęć  na temat zdrowego stylu życia, dzieci poznały Piramidę Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej.  Wspólnie wykonywały i kolorowały poszczególne poziomy Piramidy, która jako tablica edukacyjna została umieszczona w Sali. Dzieci przygotowały także liczne prace plastyczne tematycznie nawiązujące do programu. W ramach realizacji programu rodzice naszych przedszkolaków dostarczali do owoce i warzywa, które dzieci wspólnie spożywały. W ten sposób utrwalano nawyk codziennego spożywania owoców i warzyw. Ponadto codziennie odbywały się ćwiczenia fizyczne pod hasłem: „W zdrowym ciele – zdrowy duch” oraz utrwalano  zasady higieny i mycia rąk. Na zakończenie programu została zorganizowana zabawa dydaktyczna „Sklep z produktami ekologicznymi”, podczas której przedszkolaki  miały za zadanie odszukać produkty oznaczone jako ekologiczne. Dzieci samodzielnie kupowały wybrane przez siebie produkty, które zjadały lub mogły zabierać do domu.

             

          • I Kazimierska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

          • 11 maja uczniowie klasy ósmej wraz Dyrektorem Szkoły Panią Agatą Lalewicz oraz wychowawcą Panią Katarzyną Pałaszewską wzięli udział w przedsięwzięciu pod patronatem Starosty Kazimierskiego( Pan Jan Nowak) organizowanym z inicjatywy Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty (Pan Kazmierz Mądzik), Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej( Dyrektor Rafał Gabryś) oraz Koordynatora Doradztwa Zawodowego (Pani Beata Buła). Dzięki temu przedsięwzięciu nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych z powiatu kazimierskiego.

        • 232 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
          • 232 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • 3 maja obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia cała nasza społeczność szkolna uczestniczyła również w połączonych obchodach 73 rocznicy urodzin Patrona Związku gen. Bronisława Kwiatkowskiego oraz 2 rocznicy powstania Związku Strzeleckiego "Niepodległość". Organizatorami obchodów był Pan Sylwester Szmit, pułkownik Związku Strzeleckiego "Niepodległość" oraz Pani Agata Wróbel, w-ce wójt  Gminy Czarnocin. Uroczystość swą obecnością uświetnili:  Pan Jan Nowak, Starosta Powiatu w Kazimierzy Wielkiej; Pan Kazimierz Warszawa, Przewodniczący Rady Gminy Czarnocin; Pani Bożena Pytel, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie; Pani Beata Buła, Radna Powiatu w Kazimierzy Wielkiej oraz Prezes Oddziału ZNP w Czarnocinie; Pani Krystyna Kwiatkowska, żona śp. gen.Bronisława Kwiatkowskiego (patrona jednostki strzeleckiej); Pan Piotr Drumlak, Prezes Zarządu Związku Polskiego Spadochroniarzy z Krakowa; Pan mjr Stanisław Kasza, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji z Buska Zdroju; ks. dr Zdzisław Sideł , kapelan Związku Strzeleckiego "Niepodległość". W obchodach wzięli także udział uczniowie klasy mundurowej LO w Wodzisławiu (ponad 100 osób) pod dowództwem Pana dyrektora Krzysztofa Łuszczki oraz komponent strzelecki z Kazimierzy Wielkiej, Buska Zdroju i Pińczowa. W tym szczególnym dniu nastapilo także uroczyste przekazanie munduru żołnierskiego dla naszej szkoły przez prywatnego darczyńcę  (pamiątka rodzinna po ojcu w/w). Jesteśmy wdzięczni za ten dar. Mundur stanie się wizytówką szkoły. 

          • Widowisko na lodzie

          • W poniedziałek 24 kwietnia młodsi i starsi uczniowe naszej szkoły mieli przyjemność obejrzeć na lodowisku Cracovia piękne widowisko teatralne pt. "Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza"(na motywach baśni Bolesława Leśmiana), w wykonaniu profesjonalnych łyżwiarzy z całej Polski. Widzowie mogli podziwiać nie tylko piękne stroje, muzykę i choreografię, ale również niesamowite akrobacje. Dodatkowo młodsi uczniowie odwiedzili  Anikino, zaś starsi obejrzeli filmy: "Blueback" i "Air" w Multikinie. 

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej eliminacje powiatowe

          • 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły: Piotr Stefanek (klasa 4) i Szymon Mędrala (klasa 5) wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Kazimierzy Wielkiej. Zarówno Szymon jak i Piotr zajęli IV miejsce. W nagrodę otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tego święta. Dnia 21 kwietnia cała nasza społeczność szkolna celebrowała święto ziemi w rozmaity sposób. Koordynatorem ekologicznego święta była Pani Renata Porębska, nauczyciel przyrody. Uczniowie klas starszych specjalnie na tę okoliczność przygotowali plakaty tematyczne, promujące ekologiczny tryb życia. Ponadto wszyscy nasi uczniowie pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców zadbali o czystość najbliższego otoczenia zbierając i segregując śmieci. Był również Konkurs Wiedzy Ekologicznej oraz relaks na łonie przyrody poprzez spacer po okolicznym terenie.Piękna pogoda pozwoliła nam jeszcze bardziej zbliżyć się do natury.

          • Internetowy Teatr TVP dla szkół

          • 21 kwietnia dzięki udziałowi w projekcie Internetowy Teatr TVP dla szkół uczniowie klas 4-7 mogli oglądać na żywo spektakl pt. "Wojnokraka" w reżyserii Grzegorza Grecasa, według tekstu Magdaleny Drab, przygotowany przez Teatr Pinokio w Łodzi, przybliżający dzieciom starszym i młodszym problemy wynikające z wybuchu wojny. Spektakl zrealizowano równocześnie w dwóch językach polskich: fonicznym i migowym (PJM). Zagrała w nim Dominika Kozłowska-zawodowa głucha aktorka. Czworo bohaterów: Ola, Ala, Pies oraz kolega z Ukrainy wyruszają w poszukiwwaniu Wojnokraki, która spowodowała cierpienie wielu ludzi i emigrację. Spektakl zachęcił uczniów do rozwijania przyjaźni polsko- ukraińskiej.

          • Spotkanie z przedstawicielami szkół średnich

          • W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy 8 uczestniczyli w dwóch spotkaniach z przedstawicielami szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Cuire- Skłodowskiej oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach rekrutacji do szkół średnich, proponowanych profilach i kierunkach kształcenia. Przybyli goście zaprosili ósmoklasistów na dni otwarte do w/w szkół.

          • Spotkanie z pisarką Moniką Sawicką Kacprzak w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnocinie

          • W dniu 19 kwietnia uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w spotkaniu z Panią Moniką Sawicką Kacprzak- pisarką i dziennikarką TV z Łodzi zorganizowane przez Panią Joannę Kądziela Kot- Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnocinie. Monika Sawicka Kacprzak to autorka powieści obyczajowych głównie dla dorosłych i młodzieży, w których opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka - miłości, przyjaźni, ale także ludzkich słabościach i codziennych problemach. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście książek, wśród których warto wymienić bestsellery, takie jak: "Kruchość porcelany", "Mimo wszystko", "Serwantka" oraz "Dobrze, że jesteś". Dla najmłodszych czytelników stworzyła cykl książeczek o przygodach psa Kajtusia. Jest także współzałożycielką i czynną działaczką Fundacji "Dave-Mecum - chodź ze mną", która wspiera młode talenty. Spotkanie dotyczyło twórczości Aleksandra Fredry, znanego uczniom klasy 7 i 8 głównie dzięki komedii "Zemsta". Autorka przybliżyła młodzieży sylwetkę pisarza, przypomniała jego wiersze "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli" oraz komedię "Zemsta".  Pod koniec spotkania nasi uczniowie musieli wykazać się inwencją twórczą podczas pracy w grupach. Spotkanie uważamy za udane! 

          • Wycieczka do teatru kl. I-IV

          • 13.04.2023r. Uczniowie klas I-IV pojechali do Krakowa. Uczestnicy wycieczki obejrzeli przygotowane w konwencji musicalowej przedstawienie teatralne pt."Pippi" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl opowiadał historię dziewczynki Pippi Langstrump- kultowej bohaterki cyklu powieści Astrid Lindgren. Gra aktorska, scenografia oraz muzyka bardzo spodobały się młodym widzom.  Później uczniowie udali się na seans filmowy pt. "Kot w butach- ostatnie życzenie" do Multikina. Film wzbudził wiele pozytywnych emocji. Taka wycieczka na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów!

          • Wyjazd do Auschwitz- Birkenau

          • "Nie zmogą nas te cierpienia, tylko przetopią i zahartują.

            Wielkich potrzeba ofiar naszych, aby okupić szczęście i pokojowe życie tych, co po nas będą."

            / św. Maksymilian Maria Kolbe- "Męczennik miłości z Oświęcimia"/

             

            W dniu 4 kwietnia uczniowie klasy siódmej i klasy ósmej wraz z opiekunami Panią Katarzyną Pałaszewską, Panią Joanną Dąbrowską oraz nauczycielem historii Panią Magdaleną Cieśniarską udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Pod opieką przewodnika zwiedzano obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udano się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie uczniowie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie.  Wyjazd do Oświęcimia miał nie tylko przybliżyć uczniom zjawisko Holokaustu, ale również uwrażliwić uczestników na prawa człowieka do życia i godnej śmierci, tolerancję i równość. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających. 

          • Przygotowania do WIELKANOCY

          • Wkrótce Wielkanoc. W związku z tym, jak co roku nasi uczniowie klasy 5 i klasy 6 pod kierunkiem nauczyciela techniki Pani Renaty Porębskiej przygotowali piękne ozdoby i stroiki świąteczne. Stroiki i ozdoby zostaną podarowane bliskim i znajomym naszych uczniów. Gratulujemy kreatywności!

          • Wiosenne spotkanie z Filharmonią Świętokrzyską

          • 22 marca w naszej szkole po raz kolejny odbyło się spotkanie z artystami Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem motywem przewodnim spotkania była WIOSNA w muzyce poważnej. Młodzi melomani z prawdziwym zainteresowaniem słuchali pięknej muzyki. Pod koniec spotkania tradycyjnie zainicjowano taniec, tym razem wiosenny.

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ze Św. Patrykiem
          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ze Św. Patrykiem

          • Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny świętowaliśmy w nieco odmiennym stylu, bo w irlandzkim. Starsi uczniowie naszej szkoły od tygodnia przygotowywali gazetki, plakaty tematyczne oraz stroje nawiązujące do Dnia Świętego Patryka. 21 marca cała społeczność szkolna ubrała się na zielono. Specjalnie na ten dzień Samorząd Szkolny przygotował ciekawe konkursy i zabawy  dla młodszych i starszych uczniów. Były słodkie przekąski, irlandzka muzyka, szukanie trójlistnych koniczynek oraz pokaz stepu irlandzkiego w wykonaniu uczennic: Nikoli Żwirek (kl. 8), Patrycji Błaszczyk(kl. 7), Wiktorii Zbojak (kl. 6) i Oliwii Makockiej (kl. 6). Prawdziwą ozdobą święta okazał się skrzat Leprikon- ważna postać w irlandzkiej mitologii i jeden z symboli tego kraju. W naszej szkole w ową symboliczną postać wcielił się uczeń Szymon Mędrala (kl. 5). Niesamowitych emocji dostarczyła wszystkim uczestnikom gra w "Leprikonowe wyzwania" oraz nauka tańca irlandzkiego. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważamy za UDANY!

          • XXXI edycja Tygodnia Kultury Języka

          • W dniach 13-17 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Tydzień Kultury Języka, który w tym roku był obchodzony  pod hasłem:  "Czytanie książek  to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" (Wisława Szymborska). Nauczyciele jezyka polskiego oraz biblioteki szkolnej: Pani Edyta Kot, Pani Katarzyna Pałaszewska, Pani Lidia Dziewięcka, Pani Agnieszka Szczepańska przygotowali na ten czas różne propozycje dla młodszych i starszych uczniów, mające na celu kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, propagowanie poprawności językowej, przypomnienie wybitnych postaci z kręgu kultury. W klasach 4-8 przeprowadzono prelekcję, podczas której omówiono zalety czytania, quiz literacki. Ponadto uczniowie klas starszych zaprezentowali sylwetki: Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry, Mikołaja Kopernika oraz Maurycego Mochnackiego. Podsumowaniem tegorocznej edycji była wycieczka uczniów klas 5-8 w dniu 17 marca do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl "Balladyna" na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

        • Sukces w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
          • Sukces w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • 15 marca  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie gminnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej: "Młodzież zapobiega pożarom".  W kategoriach grupowych , w  grupie I (starsi ) zaszczytne miejsca na podium zdobyli uczniowie klasy V: Szymon Mędrala (I miejsce), Marcin Stefanek (II miejsce) oraz Karol Kapsa (III miejsce). Z kolei w grupie II (młodsi) miejsca na podium zajęli: Piotr Stefanek (I miejsce), Michał Kowalski (II miejsce) oraz Igor Tata (III miejsce)Po raz  kolejny uczniowie z klasy V i IV udowadniają, że determinacja, inteligencja  i pracowitość gwarantują sukces. Naszym wspaniałym mistrzom GRATULUJEMY wygranej, zaś ich Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech!

            W etapie powiatowym konkursu Gminę Czarnocin reprezentować będą Szymon Mędrala oraz Piotr Stefanek!

            Trzymamy kciuki!

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnocinie
      • 1.zsp.czarnocin@czarnocin.com.pl 2.spczarnocin@op.pl
      • (41) 35-12-001
      • Czarnocin 1 28-506 Czarnocin Poland
      • (41) 35 -12 -124
    • Logowanie